European Championships Oostende - Event
Date: 8 May 1997 - 11 May 1997
Place: Oostende, Belgium
Type: European Championships
Comparable competitions:
Results men
U60  
1 Rashad Mamedov BLR
2 Yacine Douma FRA
3 Pedro Caravana POR
3 Girolamo Giovinazzo ITA
5 Sean Sullivan IRL
5 Jamie Johnson GBR
7 Nestor Khergiani GEO
7 Tamás Kovács HUN
U65  
1 Huseyin Ozkan TUR
2 Giorgi Revazishvili GEO
3 Larbi Benboudaoud FRA
3 Julian Davies GBR
5 József Csák HUN
5 Gabriel Bengtsson SWE
7 Aleksandr Shlyk BLR
7 Michel Almeida POR
U71  
1 Giorgi Vazagashvili GEO
2 Anatoly Laryukov RUS
3 Danny Kingston GBR
3 Christophe Gagliano FRA
5 Guilherme Bentes POR
5 Rafal Kozielewski POL
7 Vsevolods Zelonijs LAT
7 Federico Cainero ITA
U78  
1 Johan Laats BEL
2 Djamel Bouras FRA
3 Patrick Reiter AUT
3 Dirk Radszat GER
5 German Abdulaev RUS
5 Alexei Budolin EST
7 Matti Lattu FIN
7 Bertalan Hajtós HUN
U86  
1 Mark Huizinga NED
2 Sergey Klishin AUT
3 Daan De Cooman BEL
3 Algimantas Merkevicius LTU
5 Stéphane Nomis FRA
5 Artur Kejza POL
7 Petr Lacina CZE
7 Georgi Tsmindashvili GEO
U95  
1 Ben Sonnemans NED
2 Ghislain Lemaire FRA
3 Dano Pantic YUG
3 Radu Ivan ROU
5 Iveri Jikurauli GEO
5 Pedro Soares POR
7 Luigi Guido ITA
7 Patrick Nebhuth GER
O95  
1 Selim Tataroglu TUR
2 Dennis van der Geest NED
3 Rafal Kubacki POL
3 Harry Van Barneveld BEL
5 Ernesto Pérez ESP
5 Imre Csösz HUN
7 Indrek Pertelson EST
7 Ralf Koser GER
OpenM  
1 Harry Van Barneveld BEL
2 Volker Heyer GER
3 Selim Tataroglu TUR
3 Indrek Pertelson EST
5 Dennis van der Geest NED
5 Imre Csösz HUN
7 Leonid Svirid BLR
7 Alexander Davitashvili GEO
referee  
9 Alain Nalis FRA
9 Siem Kattestaart NED
9 Janos Tardos HUN
9 Frédéric Kyburz SUI
9 Michel Bertrand BEL
9 Aleksandar Hrast CRO
9 Per Arne Grime NOR
9 Petre Cojocaru ROU
9 Maros Lazar SVK
9 J. Bjorkman SWE
9 Manfred Häusler AUT
9 Patrick Vial FRA
9 Miklos Vagi HUN
9 Carlos Duarte POR
9 Alfredo Elizalde ESP
9 Jan De Ridder BEL
9 Mika Korpelainen FIN
9 Zanotti ITA
9 Miran Babnik SLO
9 Sergey Melnichenko UKR
9 Metin Ozkan TUR
9 G. Turner GBR
9 Andreas Hempel GER
9 Vasily Smolin Sr. RUS
9 Jacques Morin SUI
9 Andre Wauthy BEL
9 Zdenek Nachtigall CZE
9 Merab Loseurashvili GEO
9 Henk Plugge NED
9 Dan Ionescu ROU
9 Dusan Zatroch SVK
Results women
U48  
1 Sylvie Meloux FRA
2 Anna-Maria Gradante GER
3 Svetlana Komarova RUS
3 Tatyana Moskvina BLR
5 Laura Moise-Moricz ROU
5 Joyce Heron GBR
7 Justina Pinheiro POR
7 Barbara Krzywda POL
U52  
1 Inge Clement BEL
2 Alena Karytskaya BLR
3 Marie-Claire Restoux FRA
3 Lyudmila Khramova RUS
5 Tamara Meijer NED
5 Almudena Muñoz ESP
7 Giuseppina Macrì ITA
7 Klára Vészi HUN
U56  
1 Marisabel Lomba BEL
2 Isabel Fernández ESP
3 Beáta Kucharzewska POL
3 Magali Baton FRA
5 Zulfia Guseinova AZE
5 Jessica Gal NED
7 Pernilla Andersson SWE
7 Nicola Fairbrother GBR
U61  
1 Gella Vandecaveye BEL
2 Michaela Vernerova CZE
3 Irena Tokarz POL
3 Séverine Vandenhende FRA
5 Cheryle Peel GBR
5 Maddalena Sorrentino ITA
7 Marina Dekevitch BLR
7 Sara Álvarez ESP
U66  
1 Yvonne Wansart GER
2 Úrsula Martin ESP
3 Claudia Zwiers NED
3 Kate Howey GBR
5 Emanuela Pierantozzi ITA
5 Nada Ognjenovic YUG
7 Anne Sjö-Herlenius SWE
7 Agata Mróz POL
U72  
1 Ulla Werbrouck BEL
2 Chloe Cowen GBR
3 Karin Kienhuis NED
3 Uta Kuehnen GER
5 Anna Lámfalusy HUN
5 Simona Richter ROU
7 Estha Essombe FRA
7 Maria Villar ESP
OpenW  
1 Beáta Maksymow POL
2 Françoise Harteveld NED
3 Brigitte Olivier BEL
3 Raquel Barrientos ESP
5 Mara Kovacevic YUG
5 Simona Richter ROU
7 Gaëlle Potel FRA
7 Tea Donguzashvili RUS
O72  
1 Johanna Hagn GER
2 Michelle Rogers GBR
3 Céline Lebrun FRA
3 Beáta Maksymow POL
5 Cindy Sneevliet NED
5 Irina Rodina RUS
7 Emine Nur Gökdemir TUR
7 Mara Kovacevic YUG
referee  
9 Marion Woodard GBR
9 Krystina Macioszczyk POL