European U20 Championships Budapest - Event

European U20 Championships Budapest

  • Date: 16 Nov 2001 - 18 Nov 2001
  • Place: Budapest, Hungary
  • Type: European Junior Championships
  • Comparable competitions:

Judo results

Filter country:

Results men

U60
1 Siarhei Novikov I BLR
2 Craig Fallon GBR
3 Marco Caudana ITA
3 Itai Mazor ISR
5 Artur Klys POL
5 Yevgeniy Kostyrenko UKR
7 Fabrice Flamand BEL
7 Jan Walther GER
U66
1 Ion Busanu ROU
2 Vladimir Oleinic MDA
3 Aleksander Burylov RUS
3 Stanislav Knysh UKR
5 Namig Sultanov AZE
5 Pedro Dias POR
7 Yoav Burko ISR
7 Tomasz Adamiec POL
U73
1 Rustam Kodzoev RUS
2 Saso Jereb SLO
3 Denis Kaltaniuk BLR
3 Robby van Laarhoven NED
5 Anthony Fritsch FRA
5 Carmelo Siti ITA
7 Igor Zaslavskyy UKR
7 Srdjan Mrvaljevic YUG
U81
1 Roman Gontyuk UKR
2 Konstantins Ovchinnikovs LAT
3 Alexandru Caponi ROU
3 David Carpio ESP
5 Aleksandr Varanovich BLR
5 Matthieu Dafreville FRA
7 Fariz Ramizzade AZE
7 Nemanja Tomic YUG
U90
1 Vyacheslav Delok RUS
2 Vitaly Bubon UKR
3 Bruno Ivan Tomasetti ITA
3 Grégoire Chevreau FRA
5 Patrick De Oliveira SUI
5 Djordje Blaskovic YUG
7 Kamil Panek POL
7 Marius Bucsa ROU
U100
1 Mike Nieuwenhuijs NED
2 Dionysios Iliadis GRE
3 Harald Lubgans LAT
3 Benoît Bournisien FRA
5 Karol Miarka POL
5 João Espirito Santo POR
7 Aljaz Artac SLO
7 Volodymyr Rudchenko UKR
O100
1 Pierre Robin FRA
2 Olexiy Danilov UKR
3 Aleksander Blagodarnyi RUS
3 Grim Vuijsters NED
5 Koen Baert BEL
5 Branko Dedeic YUG
7 Fred Finzelberg GER
7 Gabor Szabó HUN
referee
9 Metin Ozkan TUR
9 Axel Hanke GER
9 Anto Prgomet CRO
9 Einar Suur EST
9 Francis Rey FRA
9 Miklos Csorba HUN
9 Ran Yedgar ISR
9 Dan Ionescu ROU
9 Rene Albrecht SUI
9 Claudio Raimondi ITA
9 Aleksandr Komarovs LAT
9 Mesco SLO
9 Zbigniew Motrycz POL
9 D. Linos GRE
9 Manfred Hausberger AUT
9 Jean-Jacques Melotte BEL
9 Mika Korpelainen FIN
9 Harald Monsen NOR
9 Glery FRA
9 Eduardo Garcia POR
9 Augustin Paul ROU
9 Sanchez ESP
9 Vladimir Hnidka SVK
9 Dick Johansson SWE
9 Rojer Down GBR
9 Eran Vardi ISR
9 Oriano Cappellin BEL
9 Vinko Pancevski CRO
9 Per Arne Grime NOR
9 Kari Neuvonen FIN
9 Jan Gietema NED
9 Zbigniew Bielawski POL
9 Philippe Broch SUI
9 Maros Lazar SVK
9 A. Iorio ITA
9 Volodia Griszczenkov BLR

Results women

U48
1 Tetyana Lusnikova UKR
2 Alina Dumitru ROU
3 Irina Goremykina RUS
3 Leen Dom BEL
5 Clare Lynch GBR
5 Riccarda Rau GER
7 Patty Joldersma NED
7 Aynur Samat TUR
U52
1 Annabelle Euranie FRA
2 Patrizia Grabowski GER
3 Petra Nareks SLO
3 Zsuzsa Fekete HUN
5 Joana Ramos POR
5 Tatiana Chyk UKR
7 Natascha van Gurp NED
7 Karina Dorokhina RUS
U57
1 Zsuzsa Bejczi HUN
2 Hilde Drexler AUT
3 Romana Kasperkiewicz POL
3 Katja Wagner GER
5 Laurence Vandevijver BEL
5 Maria Loredana Roibu ROU
7 Laura Fernández ESP
7 Maria Toderascu MDA
U63
1 Claudia Malzahn GER
2 Claire Scourfield GBR
3 Pien Selbeck NED
3 Veronika Rainczuk POL
5 Irina Yakovleva RUS
5 Yoko Shinomiya SUI
7 Anastasia Pushkina BLR
7 Ghislaine Ghazouani FRA
U70
1 Ulrike Koehler GER
2 Maryna Pryshchepa UKR
3 Sviatlana Tsimashenka BLR
3 Agnieszka Chlipala POL
5 Ghislaine Bretteville FRA
5 Anna Köpöczi HUN
7 Cindy Dandois BEL
7 Anne De Rooij NED
U78
1 Kristina Decman SLO
2 Svetlana Fedoseenko RUS
3 Lindsay Sorrell GBR
3 Anastasia Matrosova UKR
5 Sandra Neumann GER
5 Eline Ramaker NED
7 Patricia De Miguel ESP
7 Armelle O'Brien FRA
O78
1 Nicoleta Mihalcea ROU
2 Marina Prokofieva UKR
3 Lucija Polavder SLO
3 Rocío Fernández ESP
5 Veronica Tataru MDA
5 Belkis Zehra Kaya TUR
7 Marianne Hollensteiner-Morawek AUT
7 Rebecca Ramanich FRA
referee
9 Elaine Down GBR
9 Petra Jungwirth AUT
9 Krystina Macioszczyk POL
9 Victoria Melendez ESP
9 Nikolina Dimitrova BUL
9 Katalin Fridrich HUN
9 Marina Kuznetsova RUS
9 Angelika Wilhelm GER
9 Bronislava Bednarova CZE
9 Annamaria Fridrich HUN
9 Marina Bondar RUS
Country Gold
Germany2
Great Britain2
France2
Poland2
Azerbaijan1
Netherlands1
Hungary1
Austria1
Spain1
Belgium1